25.9 C
Nowy Jork
środa, sierpień 17, 2022

Buy now

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Hits: 0

Nowe urlopy i tatusie

Hits: 17

Jeszcze tylko kilka tygodni ma polski rząd na wdrożenie unijnej dyrektywy, która powinna zmienić m.in. zasady przyznawania Polakom urlopów rodzicielskich. Problem w tym, że prace nad projektem są na wczesnym etapie i prawdopodobnie nie uda się sfinalizować sprawy w wymaganym terminie. To jednak nie koniec. Zdaniem ekspertów, przyjęcie ustawy w zaproponowanym kształcie sprawi, że przepisy będą martwe.
Do 2 sierpnia unijne państwa muszą wdrożyć tzw. dyrektywę work-life balance, której celem jest poprawa równowagi między życiem zawodowym i prywatnym, a także poprawa sytuacji kobiet na rynku pracy.

Największe zmiany mają dotyczyć urlopów rodzicielskich. Obecnie w Polsce przysługuje on zarówno ojcu, jak i matce. Może trwać łącznie 32 tygodnie. Możliwe jest jednak, że np. ojciec nie skorzysta z tej możliwości. Wówczas cały urlop może wykorzystać matka. W takiej sytuacji wraz z urlopem macierzyńskim kobieta ma do wykorzystania roczny urlop. Po tym czasie może pójść na bezpłatny urlop wychowawczy.

Zgodnie z unijną dyrektywą państwa członkowskie zobowiązane są do zmiany regulacji i przyznania rodzicom prawa do co najmniej czterech miesięcy urlopu rodzicielskiego dzielonych po równo. Co istotne, nie jest możliwe przeniesienie go na jedno z rodziców. Jeśli więc któreś z nich nie wykorzysta wolnego, wówczas urlop przepadnie. W praktyce oznacza to, że ojcowie otrzymają co najmniej dwa miesiące urlopu, który można będzie wykorzystać do 8. roku życia dziecka.

Więcej czytaj u źródła artykułu …….

(Visited 107 times, 1 visits today)
 
Poprzedni artykułCo z 500 plus
Następny artykułKierowcy zaoszczędzą
realmidihttp://radiopomost.pl
redaktor radia i telewizji POMOST

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zobacz też nas tu

4,500FaniLubię
2,872ObserwującyObserwuj
2,356ObserwującyObserwuj
1,259ObserwującyObserwuj
2,387SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

(Visited 1 times, 1 visits today)
 
  • http://91.232.4.33:9209/start
  • Radio POMOST
  • Oddzial-Bialystok