5.6 C
Nowy Jork
sobota, 9 grudnia, 2023

Buy now

RADIO I TELEWIZJA "POMOST"

POLSKIE NIEZALEŻNE RADIO I TELEWIZJA "POMOST" NALEŻY DO GRUPY STUDIA NAGRAŃ IM.GARY MOORA,ZAREJESTROWANE W CZŁUCHOWIE WOJ. POMORSKIE NIP-8431515948,REGON - 220564778

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

SŁUCHAJ RADIO POMOST

Trwa ładowanie, proszę czekać

Ładowanie...

Ładowanie...

   Odsłony: 0

   Rząd w USA reaguje na niekonstytucyjną komisję

   Odsłony: 19

   USA nagle reagują na “lex Tusk”. Ambasador stanowczo o decyzji Dudy
   Działania Prawa i Sprawiedliwości oraz Andrzeja Dudy w sprawie “lex Tusk” dotarły już za ocean. – Jesteśmy doskonale świadomi tego, co niepokoi wiele osób odnośnie tej ustawy. W pełni to rozumiemy i podzielamy – powiedział ambasador USA w Polsce, Mark Brzezinski.

   – Dlatego Andrzej Duda przekazał tę ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, żeby ten ocenił, czy obawy potwierdzają, że ustawa jest niekonstytucyjna – dodał w rozmowie z TVN24. Polityk podkreślił, że to stanowisko całej administracji Joe Bidena.

   – Rząd USA podziela obawy związane z ustawami, które mogą pozornie pozwalać na zmniejszanie zdolności głosujących do głosowania na tych, na których chcą głosować, poza jasno określonym procesem w niezawisłym sądzie – powiedział.

   W rozmowie z naTemat o ustawie krytycznie wypowiedział się także Michał Wawrykiewicz z inicjatywy Wolne Sądy. Jak ocenił, Andrzej Duda po raz kolejny złamał Konstytucje.

   – Ustawa wchodzi w życie i zapewne zgodnie z polityczną wolą rządzących będzie szybko procedowana, aby móc unieszkodliwić liderów partii opozycyjnych. Chodzi tutaj przede wszystkim o jednego: Donalda Tuska, który jest szefem największej partii opozycyjnej i to przeciwko niemu w sposób oczywisty jest skierowane ostrze tej komisji – powiedział.
   Co, jeśli Donald Tusk nie stawi się na wezwanie komisji
   Jak pisaliśmy w naTemat, w przypadku odpuszczenia sobie posiedzenia komisja ma możliwość, zgodnie z ustawą, nałożenia kary. Warto zaznaczyć, że kary są drakońskie, bo to do 20 000 zł, a w razie ponownego niezastosowania się do wezwania – grzywną do 50 000 zł.

   Co więcej, jak czytamy w punkcie 1 art. 37 ustawy, “Komisja, wydając decyzję administracyjną (…) może zastosować (…) zakaz pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi na okres do 10 lat. Taka decyzja, nawet jeśli możliwe jest od niej odwołanie się do sądu, jest miażdżąca politycznie.
   Czy Donald Tusk powinien stanąć przed komisją?
   W rozmowie z Mateuszem Przyborowskim w naTemat prof. Wawrzyniec Konarski powiedział, że jeśli szef Platformy Obywatelskiej faktycznie stanie przed komisją, nie powinien robić z tego wyłącznie show.
   – To musi być bardzo mocne, rzetelnie przygotowane wystąpienie. Niestawienie się przed tą komisją byłoby łamaniem reguły dura lex sed lex (Prawo jest trudne, ale to prawo – red.) – ocenił.

   – To prawo jest przyjmowane, co prawda przez niewielką, ale jednak większość sejmową, która to większość dysponuje w dalszym ciągu znaczącym poparciem swojego żelaznego elektoratu. Niemniej taka linia postępowania jest kompromitująca dla rządzących, pokazując ich nieuczciwe intencje – dodał.

   Na ten moment Donald Tusk nie poinformował, czy stawi się na komisji, jeśli zostanie wezwany. Sprawę skomentował krótko na Twitterze: “Panie Prezydencie, zapraszam na konsultacje społeczne 4 czerwca. Będzie nas dobrze słychać i widać z okien Pańskiego pałacu. Przyjdziecie?”.

   (Visited 24 times, 1 visits today)
   realmidi

   Author: realmidi

   redaktor radia i telewizji POMOST

   Poprzedni artykułNajlepsza Edyta Górniak
   Następny artykułJeśli drzewo sąsiada
   realmidihttps://radiopomost.pl
   redaktor radia i telewizji POMOST

   Powiązane artykuły

   ZOSTAW ODPOWIEDŹ

   SŁUCHAJ RADIO POMOST

   Zobacz też nas tu

   4,500FaniLubię
   2,872ObserwującyObserwuj
   2,356ObserwującyObserwuj
   1,259ObserwującyObserwuj
   2,387SubskrybującySubskrybuj

   Ostatnie artykuły

   (Visited 14 times, 1 visits today)