20.2 C
Nowy Jork
czwartek, maj 26, 2022

Buy now

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img

Hits: 0

Ważny wyrok TSUE ws. Polski i Węgier

Hits: 30

TSUE oddalił skargi Węgier i Polski na mechanizm warunkowości. Według Trybunału tzw. zasada „pieniądze za praworządność” jest zgodna z prawem Unii Europejskiej.
11 października Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu rozpoczął rozpatrywanie skargi Polski i Węgier w sprawie tzw. mechanizmu warunkowości, który potocznie określany jest jako „pieniądze za praworządność”. Wspomniany mechanizm ma w założeniu służyć „ochronie budżetu UE” w przypadku naruszenia praworządności w państwach członkowskich.
– Rozporządzenie dotyczące mechanizmu warunkowości wprowadza polityczną ocenę państw członkowskich na podstawie nieskonkretyzowanych zasad i nie określa żadnych mierzalnych kryteriów spełnienia warunków państwa prawnego – powiedziała Sylwia Żyrek, występując przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Pełnomocniczka RP stwierdziła, że „rozporządzenie o mechanizmie warunkowości narusza traktaty UE i powinno zostać uznane za nieważne w całości”.
Polska i Węgry bez unijnych dotacji?
KE w listopadzie wysłała do polskich władz list, w którym zwróciła uwagę na naruszenia mogące podlegać mechanizmowi warunkowości. Wymieniono brak niezawisłości sądownictwa i bezstronności prokuratury, odrzucenie prymatu unijnego prawa oraz nieskuteczność w ściganiu i karaniu naruszeń zasad państwa prawa.
W grudniu rzecznik rzecznik generalny TSUE stwierdził, że Komisja Europejska może odbierać unijne fundusze państwom naruszającym zasady praworządności. „Należy oddalić skargi Węgier i Polski na system warunkowości wprowadzony w celu ochrony budżetu Unii w przypadku naruszeń zasad państwa prawnego” – pisał wówczas.
Ponieważ TSUE podzielił zdanie rzecznika, Komisja Europejska będzie mogła zawiesić przyznanie Polsce i Węgrom unijnych dotacji. Warto dodać, że stawką są nie tylko pieniądze z Funduszu Odbudowy, ale także ponad 100 mld euro z wieloletniego budżetu UE.

(Visited 13 times, 1 visits today)
 
realmidihttp://radiopomost.pl
redaktor radia i telewizji POMOST

Powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zobacz też nas tu

4,500FaniLubię
2,872ObserwującyObserwuj
2,356ObserwującyObserwuj
1,259ObserwującyObserwuj
2,387SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

(Visited 1 times, 1 visits today)
 
  • http://91.232.4.33:9209/start
  • Radio POMOST
  • Oddzial-Bialystok