Odsłony: 70
Misterium Męki Pańskiej
Radio i Telewizja „POMOST” w Radomiu
Śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa, nie można traktować jako faktu, oderwanego od historii zbawienia ludzkości. Męka, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa Króla, stanowią pewnego rodzaju spoiwo kilku wydarzeń zbawczych. Fakty te, od wieków stanowiły podwalinę do szeregu przedstawień teatralnych, które noszą chwalebną nazwę Misterium Męki Pańskiej. Redakcja Radia Pomost została zaproszona do radomskiej Resursy na takie przedstawienie, które zostało wystawione przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej mieszczącej się przy ulicy Grenadierów we wspomnianym mieście.
Historia zbawienia
Śmierć Pana Jezusa, ma wyjątkowy charakter. Jest ona pewnego rodzaju Jego przejściem z tego świata do domu Ojca, ze stanu niebytu do ponownego życia. Można w tym miejscu powiedzieć, że w postaci Jezusa koncentruje się historia zbawienia ludzkości. Dzięki Męce, Śmierci i Zmartwychwstaniu Naszego Pana, fakt zbawienia może być obecny w kolejnych pokoleniach dzięki temu, że jest on opisany w Biblii i przedstawiany sukcesywnie we wspomnianych teatralnych misteriach.
W drugiej połowie II stulecia
Słowo misterium, po raz pierwszy pojawiło się w drugiej połowie II stulecia, w Homilii Paschalnej tak zwanego Melitona z Sardes. W niej to utożsamiane jest misterium Męki Pańskiej z wielką tajemnicą Jezusa, która została zapowiedziana przez znamienite postacie Starego Testamentu, którymi byli na przykład Abel, Izaak, Józef, Mojżesz, Dawid, a przede wszystkim Izajasz. W Baranku, który był składany w ofierze, jest zapowiedź czasów ostatecznych ludzkości, które zwieńczone będą zmartwychwstaniem na wzór Jezusa.
Misteria wokół męki i śmierci
Prawie zawsze misterium Chrystusa, koncentrowano się wokół Jego męki i śmierci. Było to przedstawiane dlatego, aby szczegółowo rozwinąć pojęcie ofiary Jezusa jako Króla Królów, za marnego człowieka. Teologia scholastyczna skupiała się zawsze na pewnego rodzaju zadośćuczynieniu, którego właśnie dokonał Chrystus. On to dzięki swojej śmierci, przywrócił porządek naruszony przez grzech Adama, który oddał zarządzanie ziemią szatanowi, przez swój grzech w Edenie. Chrystus dokonał swoją męką, śmiercią a przede wszystkim zmartwychwstaniem, naszego zbawienia, niwelując jednocześnie nasze ludzkie grzechy.
Sedno misteriów
Przedstawiane misteria paschalne, chcą zatem w bardzo szczególny sposób ukazać ostatnie dni życia Jezusa, które są wykładnikiem ludzkiego życia tu na ziemi, a potem w niebie, gdy osiągniemy dzięki Niemu zbawienie. Podobno pierwsze misterium paschalne przedstawione było w dwudziestoleciu międzywojennym. Tuż po wojnie, jest ono przedstawiane bardzo sukcesywnie przez wiele społeczności i ruchów.
To przepiękne misterium Męki Pańskiej, które Radio Pomost widziało w radomskiej Resursie, wystawione było na swój sposób bardzo profesjonalnie przez osoby niepełnosprawne z Warsztatów Terapii Zajęciowej. Świetnie dobrana sceneria, w sposób szczególny oddała klimat Jerozolimy, ostatnich chwil życia Pana Jezusa. Ostatnia wieczerza z dwunastoma apostołami, ukrzyżowanie a potem Zmartwychwstanie Syna Boga Najwyższego, przedstawiona była przez aktorów radomskich w sposób niezwykły i na miarę prawdziwej ówczesnej rzeczywistości.
red.Ewa Michałowska- Walkiewicz
Polskie Niezależne Radio i Telewizja”POMOST”: