Odsłony: 62
Putin całowany w rękę. Tak w Austrii działały macki rosyjskiego wywiadu
Policja! – krzyczą austriaccy funkcjonariusze, wyważając drzwi mieszkania. W kuchni stoi krępy mężczyzna. Na widok mundurowych skacze w kierunku telefonu komórkowego i próbuje złamać go na pół. To wieloletni urzędnik austriackich służb bezpieczeństwa. Zdaniem śledczych, był kluczową wtyczką Moskwy we Wiedniu.
Egisto Ott latami nadzorował pracę tajnych agentów austriackich służb. Sam służył jako oficer wywiadu na misjach w Turcji i we Włoszech. Ustalenia prokuratury wskazują, że latami przekazywał informacje Kremlowi.
W ubiegłym roku Austria rozwiązała agencję wywiadowczą BVT, a kraje europejskie wstrzymały współpracę ze służbami z kraju Mozarta. To pokłosie odkrycia rosyjskiej siatki wywiadowczej w wiedeńskich strukturach agencji bezpieczeństwa. 60-letni Egisto Ott jest tutaj tylko fragmentem większej układanki.
ICYMI — Vladimir Putin dances with Austria's Foreign Minister Karin Kneissl at her wedding on August 18 after she had invited him to her nuptials, a move that critics say undermines the West’s stance against Moscow. pic.twitter.com/4ItCdJ2apN
— Radio Free Europe/Radio Liberty (@RFERL) August 19, 2018
Putin całowany w rękę. Tak w Austrii działały macki rosyjskiego wywiadu
Inwazja Rosji na Ukrainę przyspieszyła wewnętrzne procesy oczyszczania w wielu krajach europejskich. Okazuje się jednak, że służby żadnego kraju nie były tak mocno zinfiltrowane przez rosyjskich agentów, jak miało to miejsce w Austrii. Teraz nadszedł czas rozliczeń.
Austriaccy śledczy rozpoczęli badanie, jakie powiązania z Kremlem miały krajowe partie polityczne oraz ich członkowie. Śledztwo zahacza także o współpracę biznesową z rosyjskimi przedsiębiorstwami. Analizowane są umowy państwowego potentata energetycznego OMV z Rosją.
Wpływy Rosji w Austrii muszą być dokładnie zbadane. Przez wiele lat związki z Moskwą przenikały nasz system polityczny. Teraz zależność gospodarcza i polityczna od Rosji w końcu stała się widoczna dla wszystkich jako zagrożenie dla bezpieczeństwa – ocenia opozycyjna parlamentarzystka Stephanie Krisper.
“Washington Post” dotarł do setek stron dokumentów, mówiących o powiązaniach Wiednia z Moskwą. Wskazują one, że Ott wraz z innymi oficerami austriackiego wywiadu tworzył plan reorganizacji służb bezpieczeństwa jako nowego departamentu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W tym czasie resortem kierowała Karin Kneissl, powołana do rządu przez skrajnie prawicową Partię Wolności. Ugrupowanie utrzymywało ciepłe stosunki z Moskwą, wysyłając w 2017 roku swoich członków na nielegalnie zaanektowany przez Rosję Krym.
Więcej na temat czytaj u źródła artykułu……../