Odsłony: 90
Podczas wakacyjnych wyjazdów, powinniśmy dbać o higienę podwójnie.
Wysokie temperatury, nieprzestrzeganie zasad higieny, korzystanie z publicznych toalet, ryzykowne kontakty seksualne. Na wakacjach bardzo łatwo złapać “wstydliwe” i poważne infekcje, a także choroby weneryczne. – Podczas wakacyjnych wyjazdów powinniśmy uważać i przestrzegać higieny podwójnie – ostrzega prof. Joanna Zajkowska, podlaski wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii.
1. Infekcje grzybicze
– Przemieszczanie się podczas podróży, wysokie temperatury, nieprzewiewna odzież prowadzą do przegrzania organizmu, co z kolei sprzyja infekcjom grzybiczym, a także powstawaniu potówek i stanów zapalnych spowodowanych przez nadkażenia bakteryjne. Szczególnie narażone są osoby z nadwagą i otyłością, które nadmiernie się pocą – tłumaczy prof. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, podlaski wojewódzki konsultant w dziedzinie epidemiologii.
Dlatego podczas wakacyjnych wyjazdów powinniśmy podwójnie dbać o higienę, często myć ręce i brać prysznic – podkreśla epidemiolog.
Infekcje grzybicze atakują strefy intymne (częściej u kobiet niż u mężczyzn), ale mogą się także rozwinąć na stopach, dłoniach czy pod paznokciami. O takie zakażenie bardzo łatwo, często dochodzi do tego m.in. na publicznych basenach czy w saunach. Ryzyko stwarzają też publiczne toalety, dlatego nie powinno się siadać bezpośrednio na sedesie lub stosować specjalne nakładki.
2. Zapalenie pęcherza i cewki moczowej
Podczas wakacyjnych wyjazdów bardzo ważne jest także regularne picie wody. Nie chodzi tylko o ochronę przed odwodnieniem organizmu, o które bardzo łatwo w upalne dni, ale też o regularne oddawanie moczu.
Jeśli tego nie robimy, organizm się nie oczyszcza, często dochodzi do zastoju moczu i namnażania się bakterii w pęcherzu moczowym. Skutkiem jest zapalenie pęcherza lub cewki moczowej. Może się to zdarzyć np. w podróży, kiedy nie mamy możliwości regularnego korzystania z toalety i jest do niej dostęp tylko np. na oddalonych od siebie stacjach benzynowych – zwraca uwagę prof. Zajkowska.
Zapalenie pęcherza znacznie częściej występuje u kobiet. Jest bolesne i bardzo uciążliwe. Objawia się m.in. pieczeniem przy oddawaniu moczu, często- i skąpomoczem, bólem dolnej partii brzucha. Może też pojawić się gorączka, a nawet wymioty. Zapalenie pęcherza często wywołuje zakażenie bakterią E.coli. Nieleczona infekcja może prowadzić do poważnych powikłań m.in. urosepsy.
Podobnie jak w przypadku infekcji grzybiczych, tu także kluczowe jest zachowanie podczas korzystania z publicznej toalety (nie powinno się siadać bezpośrednio na sedesie i myć ręce).
3. Opryszczka, infekcje intymne i choroby weneryczne
Niebezpieczne może być też korzystanie ze wspólnych łazienek, toalet i sprzętów, np. na kempingach. – Jeśli nie przestrzegamy zasad higieny, nie myjemy i nie dezynfekujemy rąk, a używamy np. sprzętu czy ręcznika, z którego wcześniej korzystał zakażony, możemy bardzo łatwo złapać opryszczkę, a także np. małpią ospę, która również może przenosić się w ten sposób. Możemy też nabawić się poważnych infekcji intymnych – ostrzega prof. Zajkowska.
Opryszczka jest chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirusy HSV-1 oraz HSV-2. Najczęstsza jest opryszczka wargowa, której charakterystycznym objawem są pęcherzyki w obrębie jamy ustnej i warg. Opryszczka może się też pojawić w obrębie nosa lub na narządach płciowych. Opryszczką można się bardzo łatwo zarazić m.in. poprzez pocałunek, korzystanie ze wspólnych naczyń, szczoteczki do zębów czy ręczników. Najbardziej zaraźliwy jest płyn surowiczy, który znajduje się w pęcherzykach.
Wakacje sprzyjają także ryzykownym kontaktom seksualnym, które często kończą się chorobą weneryczną. – Znacznie łatwiej zarazić się wówczas np. kiłą, rzeżączką czy wirusem HIV. Do takich sytuacji bardzo często dochodzi właśnie podczas wakacyjnych wyjazdów – zwraca uwagę prof. Zajkowska.